Dorje Kasung: princip ochránce

Kasung-hugOrganizace Dorje Kasung působí v rámci Shambhaly a je vybudována na základě starobylé tradice ochránců dharmy a bojovníků draly. Její členové procházejí výcvikem k ochraně prostoru, v němž mohou praktikující vyslechnout učení a aplikovat jej v praxi. Ochrana se vztahuje i na učitele, který učení přednáší, na učení samotné i na společenství, jež učení využívá v praxi.

Tato činnost má řadu podob, například stráž u dveří centra umožňující hladký průběh meditace nebo slavnostní role během některého z rituálů. Dorje Kasung také vykonávají složitější úlohy, jako je plánování a zajištění dopravy učitelů nebo zvládání většího počtu lidí při velkých veřejných akcích. Členové organizace si mohou zvolit specializaci v oblasti psychologické a fyzické intervence, zabezpečení budov a personálu nebo jako osobní asistenti nejvyšších představitelů linie.

Vítězství nad válkou

Cvičení Dorje Kasung posiluje naši schopnost pracovat v mimořádných nebo chaotických podmínkách (buď v naší mysli nebo v našem okolí) a nalézat neagresivní způsob řešení konfliktů. Heslem Dorje Kasung je „vítězství nad válkou“. Válka představuje boj vyvolaný trojicí „jedů“, jak je označil Buddha: chamtivostí, agresí a neznalostí. Vítězství znamená přijetí existence těchto jedů a odhodlání čelit jim s vhledem a laskavostí.